Skip to content

126-140 Frelinghuysen Ave

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Sep 22, 2015

Property Information

Block2780
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage684
Acreage2.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,800,000
92%
Improvement Value:$251,300
8%
Total Assessment$3,051,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$116,041+2.0%
2024$113,752-0.2%
2023$113,936+106.6%
2022$55,149+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,450,000

From:

To:

Sq Ft684DeedBook 20150, Page 83743Recorded10/30/2015

Property Sale

Sale
$424,000
DeedBook 5153, Page 133

Property Sale

Sale
$424,000
DeedBook 4806, Page 470