Skip to content

89 Poinier StNewark, NJ 07114

Last Sale Date
Jan 19, 1992

Property Information

Block2790
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$16,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$612+2.0%
2024$600-0.2%
2023$601-1.7%
2022$612+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10,315
DeedBook 4846, Page 424