Skip to content

85--87 Poinier St

Newark, NJ 07114

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block2790
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
41%
Improvement Value:$67,100
59%
Total Assessment$113,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,301+2.0%
2024$4,216-0.2%
2023$4,223-1.7%
2022$4,298+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0