Skip to content

85-87 Frelinghuysen Ave

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 19, 2015

Property Information

Block2791
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
42%
Improvement Value:$117,100
58%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,686+2.0%
2024$7,534-0.2%
2023$7,546-1.7%
2022$7,680+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 12562, Page 5887

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 12440, Page 1495

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 12108, Page 8541