Skip to content

91 Frelinghuysen Ave

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block2791
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,100
7%
Improvement Value:$557,900
93%
Total Assessment$597,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,704+2.0%
2024$22,256-0.2%
2023$22,292-1.7%
2022$22,686+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 20210, Page 49490

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5017, Page 41