Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
119-123 Wright StNewark, NJ 07114
Last Sale Date
Aug 21, 1996
Property Information
Block2797
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page98
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$57,500
26%
Improvement Value:$161,700
74%
Total Assessment$219,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 1999 | $406 | — |
Property History
No events match the selected filters.