Skip to content

129 Wright St

Newark, NJ 07114

Built 1910
Vacant Land

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Dec 11, 2014

Property Information

Block2797
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage465
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$49,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,875+2.0%
2024$1,838-0.2%
2023$1,841-1.7%
2022$1,873+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000

To:

Sq Ft465DeedBook 12529, Page 9453

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 4813, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1910