Skip to content

93 Wright StNewark, NJ 07114

Built 2021
Other Exempt

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Aug 16, 2013

Property Information

Block2798
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,279
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
12%
Improvement Value:$351,300
88%
Total Assessment$398,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$14,891+725.0%
2022$1,805+1.0%
2021$1,786+1.8%
2020$1,754+3.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft3,279DeedBook 12456, Page 3010