Skip to content

53- Wright St

Newark, NJ 07114

Built 1899

Last Sale Price
$24,000
Last Sale Date
Jun 24, 1997

Property Information

Block2799.01
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class15
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,300
33%
Improvement Value:$82,200
67%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,697+2.0%
2024$4,604-0.2%
2023$4,611-1.7%
2022$4,693+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$24,000

To:

Sq Ft1,780DeedBook 5485, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1899