Skip to content

28 Miller St

Newark, NJ 07114

Built 1900

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Mar 5, 1996

Property Information

Block2800
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class15
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,200
32%
Improvement Value:$96,700
68%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,396+2.0%
2024$5,290-0.2%
2023$5,299-1.7%
2022$5,392+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft1,900DeedBook 5407, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1900