Skip to content

58-60 Miller St

Newark, NJ 07114

Built 1895

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block2799
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,230
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,800
30%
Improvement Value:$118,900
70%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,492+2.0%
2024$6,364-0.2%
2023$6,374-1.7%
2022$6,487+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft4,230DeedBook 20220, Page 88119

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5695, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1895