Skip to content

214-216 Clinton Ave

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block2801
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
18%
Improvement Value:$500,000
82%
Total Assessment$610,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,198+2.0%
2024$22,741+453.7%
2023$4,107+0.0%
2022$4,107
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 20210, Page 64843