Skip to content

181 Brunswick StNewark, NJ 07114

Built 1908

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Sep 10, 2015

Property Information

Block2801
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,239
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
23%
Improvement Value:$111,000
77%
Total Assessment$144,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,511+2.0%
2024$5,402+52.9%
2023$3,532-1.7%
2022$3,595+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Sq Ft2,165DeedBook 20150, Page 77740

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 12004, Page 1946

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 5047, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1908