Skip to content

92 W Alpine St

Newark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Price
$6,060
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block2693
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,000
33%
Improvement Value:$28,100
67%
Total Assessment$42,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$1,601+6.8%
2019$1,499+3.5%
2018$1,448+4.0%
2017$1,393+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$6,060

To:

Sq Ft2,380DeedBook 20240, Page 39962

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 12115, Page 3743

Property Built

Built

Year Built: 1917