Skip to content

18- Wright St

Newark, NJ 07114

Built 1890

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Oct 8, 2015

Property Information

Block2802
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
39%
Improvement Value:$53,200
61%
Total Assessment$87,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,316+10.5%
2024$3,001-7.8%
2023$3,256-1.7%
2022$3,314+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$51,000

To:

Sq Ft1,180DeedBook 20150, Page 85200

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 5165, Page 813

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4943, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1890