Skip to content

49 Emmet St

Newark, NJ 07114

Built 1900

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Mar 23, 2012

Property Information

Block2805
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,600
68%
Improvement Value:$10,700
32%
Total Assessment$33,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,266+2.0%
2024$1,241-0.2%
2023$1,243-1.7%
2022$1,265+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 12364, Page 4382

Property Built

Built

Year Built: 1900