Skip to content

53 Sherman Ave

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Dec 2, 2016

Property Information

Block2803
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage446
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
18%
Improvement Value:$241,100
82%
Total Assessment$293,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,177+2.0%
2024$10,957-0.2%
2023$10,974-1.7%
2022$11,168+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft446DeedBook 20170, Page 13216

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4977, Page 564