Skip to content

63 Sherman Ave

Newark, NJ 07114

Built 2001

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 22, 2001

Property Information

Block2803
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,127
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,900
26%
Improvement Value:$141,000
74%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,260+2.0%
2024$7,117-0.2%
2023$7,128-1.7%
2022$7,254+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,127DeedBook 5821, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 5646, Page 605