Skip to content

75 Emmet StNewark, NJ 07114

Built 1908

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 14, 2019

Property Information

Block2806
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
23%
Improvement Value:$155,000
77%
Total Assessment$200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,610+2.0%
2024$7,460-0.2%
2023$7,472-1.7%
2022$7,604+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$199,901

From:

To:

Sq Ft2,544DeedBook 20180, Page 92354Recorded10/24/2018

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6314, Page 713

Property Sale

Sale
$176,500
DeedBook 6228, Page 262

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5438, Page 110

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5235, Page 427

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 4893, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1908