Skip to content

109 Pennsylvania Ave

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 15, 2005

Property Information

Block2807
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage457
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
24%
Improvement Value:$147,500
76%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,416+2.0%
2024$7,270-0.2%
2023$7,281-1.7%
2022$7,410+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft457DeedBook 6243, Page 413

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 6036, Page 650

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5761, Page 623