Skip to content

98 Pennsylvania Ave

Newark, NJ 07114

Built 1905

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Mar 5, 1987

Property Information

Block2812
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class43
Description3SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,608
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
28%
Improvement Value:$125,600
72%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,632+2.0%
2024$6,502-0.2%
2023$6,512-1.7%
2022$6,627+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft3,608DeedBook 4964, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1905