Skip to content

100 Pennsylvania Ave

Newark, NJ 07114

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2009

Property Information

Block2812
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,198
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
18%
Improvement Value:$214,600
82%
Total Assessment$262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,968+2.0%
2024$9,771-0.2%
2023$9,787-1.7%
2022$9,960+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6020, Page 362

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4472, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1905