Skip to content

105 Pennsylvania Ave

Newark, NJ 07114

Built 1887

Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block2813
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
DescriptionGARAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
88%
Improvement Value:$7,000
12%
Total Assessment$59,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,263+2.0%
2024$2,218-0.2%
2023$2,222-1.7%
2022$2,261+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1887