Skip to content

29 Gillette PlNewark, NJ 07114

Built 2005

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 2, 2005

Property Information

Block2814
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,814
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
20%
Improvement Value:$195,800
80%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,302+2.0%
2024$9,119-0.2%
2023$9,133-1.7%
2022$9,295+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft3,814DeedBook 6223, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5585, Page 250