Skip to content

83 Pennsylvania AveNewark, NJ 07114

Built 1857

Last Sale Date
Sep 26, 1973

Property Information

Block2814
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
92%
Improvement Value:$4,400
8%
Total Assessment$53,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,023+2.0%
2024$1,983-0.2%
2023$1,986-1.7%
2022$2,022+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1857