Skip to content

66 Brunswick St

Newark, NJ 07114

Built 2007

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block2818
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,717
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
14%
Improvement Value:$307,100
86%
Total Assessment$357,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,611+2.0%
2024$13,343+32.8%
2023$10,048-1.7%
2022$10,226+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft3,969DeedBook 20200, Page 97540

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 12297, Page 5412

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$98,046
DeedBook 6314, Page 1