Skip to content

5 Sherman Ave

Newark, NJ 07114

Built 1915

Last Sale Price
$3,000
Last Sale Date
Mar 22, 1980

Property Information

Block2818
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class14
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
32%
Improvement Value:$100,900
68%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,394+2.1%
2024$5,282-0.2%
2023$5,291-1.8%
2022$5,389+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000

To:

Sq Ft1,932DeedBook 4676, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1915