Skip to content

474 15th Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$7,500
Last Sale Date
Jul 22, 2017

Property Information

Block281
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
6%
Improvement Value:$456,400
94%
Total Assessment$486,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,498+2.0%
2024$18,133-0.2%
2023$18,162-15.7%
2022$21,546+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$7,500

To:

DeedBook 20170, Page 66316

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5086, Page 441