Skip to content

482 15th Ave

Newark, NJ 07103

Built 2006

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block282
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
13%
Improvement Value:$202,400
87%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,888+2.0%
2024$8,712-0.2%
2023$8,726-1.7%
2022$8,881+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft4,672DeedBook 20230, Page 40181

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,724DeedBook 20160, Page 72115Recorded8/22/2016

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 12225, Page 1231

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 12135, Page 1768

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6300, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6097, Page 5

Property Sale

Sale
$1,252

Property Sale

Sale
$1,252
DeedBook 4479, Page 504