Skip to content

414 S 10th St

Newark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 10, 2023

Property Information

Block282
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage810
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$31,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,567+2.0%
2024$3,497-0.2%
2023$3,502-1.7%
2022$3,564+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000

To:

DeedBook 20240, Page 6956

Property Sale

Sale
$96,000
Sq Ft810DeedBook 20211, Page 1208Recorded8/17/2021

Property Sale

Sale
$37,000

From:

To:

Sq Ft810DeedBook 20190, Page 5745Recorded1/22/2019

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 4748, Page 248