Skip to content

336 Orange St

Newark, NJ 07103

Built 1882

Last Sale Date
Jan 2, 2002

Property Information

Block2848
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,402
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,300
18%
Improvement Value:$92,600
82%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,294+2.0%
2024$4,209-0.2%
2023$4,216-1.7%
2022$4,290+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1882