Skip to content

342-348 Orange St

Newark, NJ 07103

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2016

Property Information

Block2848
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class10
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
38%
Improvement Value:$511,900
62%
Total Assessment$831,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,637+2.0%
2024$31,013-0.2%
2023$31,063-1.7%
2022$31,612+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4989, Page 361