Skip to content

197 Sussex Ave

Newark, NJ 07103

Built 1905

Last Sale Price
$45,756
Last Sale Date
Aug 12, 1996

Property Information

Block2849
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,225
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,700
11%
Improvement Value:$156,400
89%
Total Assessment$176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,697+2.0%
2024$6,565-0.2%
2023$6,576-1.7%
2022$6,692+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$45,756

To:

Sq Ft5,225DeedBook 5430, Page 87

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5103, Page 69

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4791, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1905