Skip to content

26 Hecker St

Newark, NJ 07103

Built 1866

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Mar 12, 2018

Property Information

Block2849
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
19%
Improvement Value:$85,700
81%
Total Assessment$105,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,024+2.0%
2024$3,944-0.2%
2023$3,951-1.7%
2022$4,020+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000

To:

Sq Ft2,818DeedBook 20180, Page 33650

Property Sale

Sale
$142,857
DeedBook 6343, Page 944

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6125, Page 373

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4964, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1866