Skip to content

185 Sussex Ave

Newark, NJ 07103

Built 1902

Last Sale Date
Nov 19, 1990

Property Information

Block2850
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,702
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
12%
Improvement Value:$159,000
88%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,845+2.0%
2024$6,710-0.2%
2023$6,721-1.7%
2022$6,840+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1902