Skip to content

9-13 Newark St

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jan 17, 2003

Property Information

Block2852
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage718
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,700
7%
Improvement Value:$367,300
93%
Total Assessment$393,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,946+2.0%
2024$14,651-0.2%
2023$14,675-1.7%
2022$14,934+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft718DeedBook 5961, Page 732

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5905, Page 121

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5406, Page 736

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5262, Page 201