Skip to content

605-607 Mccarter Hwy

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jun 16, 2000

Property Information

Block878
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage687
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
56%
Improvement Value:$128,000
44%
Total Assessment$288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,953+2.0%
2024$10,737-0.2%
2023$10,754-8.9%
2022$11,803+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft687DeedBook 5702, Page 495

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5426, Page 496