Skip to content

254-270 Orange St

Newark, NJ 07103

Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block2853
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage24,856
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$415,700
4%
Improvement Value:$10,400,000
96%
Total Assessment$10,815,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$15,497-0.2%
2023$15,522+728.6%
2022$1,873+1.0%
2021$1,854-86.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 69860Recorded8/10/2018

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6115, Page 316

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5600, Page 17

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5048, Page 624