Skip to content

431 S 12th St

Newark, NJ 07103

Built 1895

Last Sale Date
Sep 26, 1973

Property Information

Block285
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
19%
Improvement Value:$133,600
81%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,271+2.0%
2024$6,147-0.2%
2023$6,157-1.7%
2022$6,266+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1895