Skip to content

261 Orange St

Newark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block2862
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$10,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$380+1.9%
2024$373-97.6%
2023$15,242-1.7%
2022$15,512+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 20211, Page 1882Recorded8/18/2021

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 32426Recorded4/16/2018

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 12515, Page 268

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5585, Page 94