Skip to content

283 Orange St

Newark, NJ 07103

Built 2003

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Nov 7, 2002

Property Information

Block2862
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,982
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
9%
Improvement Value:$181,600
91%
Total Assessment$200,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,625+2.0%
2024$7,475-0.2%
2023$7,487-1.7%
2022$7,619+1.0%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$259,000

To:

Sq Ft3,982DeedBook 5962, Page 931

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5874, Page 715

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 5406, Page 465

Property Sale

Sale
$3,250
DeedBook 5164, Page 125