Skip to content

445 S 9th St

Newark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block289
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage528
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$30,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,164+2.0%
2024$1,141-0.2%
2023$1,143-68.9%
2017$3,676+6.7%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft528DeedBook 20220, Page 3490

Property Sale

Sale
$22,600
DeedBook 12373, Page 7078

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 12170, Page 5971

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 6133, Page 515

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 6110, Page 794

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 5523, Page 927

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 5186, Page 184