Skip to content

478 S 10th St

Newark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$14,940
Last Sale Date
Apr 4, 2023

Property Information

Block289
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$31,300

Tax History

YearProperty taxesChange
1999$1,190+13.2%
1998$1,051+5.7%
1997$994+1.3%
1996$982+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$14,940

To:

DeedBook 20230, Page 54901

Property Sale

Sale
$2,925
DeedBook 5284, Page 28