Skip to content

413 S 8th St

Newark, NJ 07103

Built 1916

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block290
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,965
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
12%
Improvement Value:$233,500
88%
Total Assessment$264,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,070+2.0%
2024$9,872-0.2%
2023$9,888+44.1%
2022$6,863+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$371,000

To:

Sq Ft4,965DeedBook 20200, Page 46936

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6390, Page 527

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6227, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1916