Skip to content

921 S 16th St

Newark, NJ 07108

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block3012
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,241
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,900
66%
Improvement Value:$6,200
34%
Total Assessment$18,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$688+2.0%
2024$675-0.2%
2023$676-1.7%
2022$688+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,005DeedBook 20200, Page 96745