Skip to content

896 S 17th St

Newark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 19, 2007

Property Information

Block3012
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,330
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,900
6%
Improvement Value:$215,100
94%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,671+2.0%
2024$8,500-0.2%
2023$8,514-1.7%
2022$8,664+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft4,330DeedBook 12075, Page 3689

Property Sale

Sale
$242,900
DeedBook 5977, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 5729, Page 50