Skip to content

858 S 17th St

Newark, NJ 07108

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block3012
Lot89
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,844
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,500
8%
Improvement Value:$126,200
92%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,237+2.0%
2024$5,133-0.2%
2023$5,142-1.7%
2022$5,233+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$167,000
Sq Ft2,422DeedBook 20190, Page 66582Recorded7/18/2019

Property Sale

Sale
$23,850
DeedBook 4595, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1914