Skip to content

885 S 18th St

Newark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2002

Property Information

Block3014
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,725
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,300
8%
Improvement Value:$141,500
92%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,849+2.0%
2024$5,734-0.2%
2023$5,743-1.7%
2022$5,844+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917