Skip to content

893 S 18th St

Newark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 12, 2018

Property Information

Block3014
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,893
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,300
9%
Improvement Value:$130,300
91%
Total Assessment$142,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,423+2.0%
2024$5,316-0.2%
2023$5,325-1.7%
2022$5,419+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5602, Page 848

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 5121, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1917