Skip to content

895-897 S 18th

Newark, NJ 07108

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2019

Property Information

Block3014
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,812
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,900
6%
Improvement Value:$198,100
94%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,986+2.0%
2024$7,829-0.2%
2023$7,841-1.7%
2022$7,980+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,812DeedBook 20180, Page 25336Recorded3/23/2018

Property Sale

Sale
$99,000

From:

To:

Sq Ft2,812DeedBook 12454, Page 4454Recorded8/30/2013

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 6193, Page 503

Property Sale

Sale
$12,631
DeedBook 4615, Page 534

Property Sale

Sale
$12,631
DeedBook 4615, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1902